Pilates

pilates_kosice

Pilates je systém cvičenia, pri ktorom je skombinovaná duchovná orientácia a špecifické dychové cvičenia z jogy s telesnými cvičeniami z rôznych športov. Zakladateľom je Joseph Hubertus Pilates (9.12.1883 – 9.10.1967) pochádzajúci z nemeckého Mönchengladbachu.

Pilatesove cviky aktivizujú hlboký (stabilizačný) svalový systém, čím odstraňujú svalovú nerovnováhu, zmierňujú bolesti chrbtice a kĺbov a kladú dôraz na správne držanie tela.  Táto metóda koordinuje dýchanie s pohybmi, zlepšuje rovnováhu a flexibilitu, spevňuje oslabené a zároveň naťahuje skrátené svaly, zlepšuje kondíciu, ukľudní myseľ a tým samozrejme zmierňuje stres.

Postupom rokov mnohí odborníci z rôznych oblastí zdokonaľovali a rozšírili tieto metódy na úrovni lekárskych prvkov. Do vývoja sa postupne zapojili stovky pracovníkov medicíny, ale aj fyzioterapeuti, či športoví a kondiční experti. Postupne sa z toho vyvinul odbor či špecializácia Pilates Medical. Dnes už ide o celosvetovo uznávaný a odborníkmi rešpektovaný terapeutický systém špeciálnych rehabilitačných cvičení, ktoré sú zamerané na prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu u ľudí ktorejkoľvek vekovej kategórie.

Možno spomenúť, že cieľom týchto cvičení je posilniť oslabené svalové skupiny medzilopatkového, podlopatkového, brušného a sedacieho svalstva a natiahnuť skrátene prsné svaly, svalstvo v oblasti driekovej chrbtice a bedrovo-driekové svaly.

Cvičebná hodina je zostavená tak, že sa postupne prejdú všetky pozície od stoja, sedu, ľahu na bruchu, chrbáte a boku a súčasne sa precvičí chrbtica vo všetkých rovinách – predo-zadnej, laterálnej a rotačnej.

Pilates ako metódu možno odporučiť každému bez ohľadu na vek. Je ideálnym doplnkom ku profesionálnym športom, kedy správnym cvičením možno predchádzať mnohým zraneniam.