Janka Ferty

810_9545

Janka Ferty

Celý život sa hýbem, tanec bol mojím najväčším koníčkom viac ako 20 rokov a preto som hľadala niečo, čo by ma bavilo a pripomínalo mi to ten pocit slobody, keď neexistujú žiadne mantinely, či “správne” pohyby. Skúsila som veľa druhov jogy, veľa učiteľov a za každú skúsenosť som vďačná. Došlo mi to, keď som sa v roku 2013 u učiteľky Mayky dopracovala k ashtanga joge, ktorá mi konečne začala dávať zmysel. Našla som, čo som hľadala, našla som samu seba a zistila, že mantinely si vytvárame v hlave a úplne si na to vystačíme sami.

Priznám sa, fandila som si. Nebol pre mňa problém chytiť si palec na nohe, či urobiť záklon, ale o tomto to naozaj nie je. Moje ego dostalo poriadne zabrať a ja som za to veľmi vďačná. Začala som počúvať svoje telo, viac ho rešpektovať a hoci je joga aj o disciplíne, prestala som byť na seba zbytočne prísna. Oveľa viac si teraz užívam svoju jogovú prax, teším sa z každého vedomého nádychu a výdychu a posunu vpred…. no a keď žiaden viditeľný posun neprichádza, som rada, že dokážem tráviť čas sama so sebou, lebo aj o tom je joga.

Veľký učiteľ, Pattabhi Jois povedal: “Practise, sometimes teach and all is coming”  („Pravidelne cvič, občas uč a všetko ostatné príde samo.“) a ja sa toho snažím držať. Vážim si každého učiteľa, s ktorým som mala možnosť sa stretnúť a pracovať na workshopoch (Manju Jois, Jaro Pávek, Monika Rišková, Vanessa Gilgoff a iní). Práve Jaro Pávek, u ktorého som absolvovala učiteľský tréning ashtanga jogy, je pre mňa komplexná zbierka vedomostí, skúseností, neustáleho vzdelávania sa a nesmiernej motivácie. Prvú príležitosť učiť mi dala učiteľka TiNi a tým som začala napĺňať Pattabhiho „sometimes teach“. Joga je celoživotné vzdelávanie a samotné učenie je pre mňa zdrojom nesmiernej motivácie, sebareflexie a radosti. Nemám rada duchovno, ktoré popiera moju ľudskosť a v dennom živote ma častokrát práve o joge učia tí, ktorí o nej nemajú ani páru. Vážim si ľudí, ktorým nechýba pokora, sú autentickí a takou sa snažím byť i ja. Či mi to ide, posúďte sami a príďte si so mnou užiť svoju jogovú prax. Skôr či neskôr každý učiteľ zistí, že nie on si vyberá žiaka, ale žiak si vyberá učiteľa, preto sa teším z každého, kto príde na moju hodinu, hoci len raz.

Mne dala joga do života veľa. Okrem benefitov, ktoré pravidelná prax prináša aj veľa priateľov, smiechu a nezabudnuteľných momentov . Doprajte si aj vy čas pre seba a okúste čaro jogy.